Ogłoszenie

Zachęcamy do rejestrowania się na naszym forum. Dla zalogowanych użytkowników czeka niespodzianka w postaci dodatkowych, ukrytych dla gości, tematów.

#1 16-7-2008 16:13:10

 Marta_Evans

Pogromczyni Wszelkich Tematów

8028271
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8-7-2008
Posty: 2797
Ulubiona piosenka Josha: Awake
Wiek: 32 lata
Imię: Marta
Od kiedy słucham Josha: 27.01.2007

Piosenka "Never Let Go"

Otwieram dyskusję na temat tej piosenki.

Otóż każdy kto zna Josha, wie, że jego teksty są ambitne i mądre, nie wystarczy samo rzucenie na nie okiem aby wiedzieć o czym tak naprawdę są. To tak jak z poezją. Wiersze się interpretuje. Tak więc choć spokojnie możemy sobie przetłumaczyć piosenki na polski, to nie rozwiązuje sprawy. Przynajmniej mi. Choć mam przed sobą wyraźnie polski tekst piosenki, nadal go nie rozumiem! Może więc moglibyśmy podyskutować sobie o piosenkach, których nie rozumiemy?

A więc jak rozumiecie tą piosenkę? Może ja zacznę. ^^

Tłumacząc ją na polski, oczywiście jak zwykle miałam kłopoty. Najłatwiej chyba byłoby poprosić Josha o wyjaśnienie. Ale wnioskuję, że nikt tutaj chyba nie zna go osobiście. Musimy więc sami sobie radzić.

To co pierwsze przykuło moją uwagę, to słowa "Take a step and take my hand. And don't let it go" co można przetłumaczyć jako "Zrób krok i podaj mi rękę i nie puszczaj jej". To tak jakby ta druga osoba miała jakieś kłopoty. Przestała w siebie wierzyć, poddała się. Może jest krok od śmierci? ("Turn your head up to the sky", "You don't have to close your eyes", "Ease the pain", czyli mniej więcej: "Zwróć swoją twarz ku niebu", "Nie musisz zamykać swoich oczu", "Uśmierz ból"). A kompletnie już nie rozumiem sformułowania "Turn your head up to the sky. Nothing down below but me". Przetłumaczyłam to na: "Zwróć swoją twarz ku niebu, niczego na dole nie ma, tylko ja". To tak jakby Josh chciał, aby odeszła. Może wie, że nie ma już odwrotu, że ta osoba MUSI umrzeć...?

Naprawdę więcej mi nic nie przychodzi do głowy. Ale im więcej ludzi tym lepiej. Może razem damy radę! Tak więc piszcie, jak Wy, kochani, rozumiecie tą piosenkę.

Tekst piosenki:

I can't understand it
The search for an answer is met with a darker day
And we've been handed these moments forever
But I'm reassured there's another way

You don't have to close your eyes
There is room for love again
Ease the pain to realize
All that love can be
Forced apart by time and sand
Take a step and take my hand
And don't let it go
Never let go

Broken, once connected
We were so strong and so blessed in a simple way
So don't let me go it alone

Turn your head up to the sky
Nothing down below but me
Face the truth to realize
All that we could be
Torn apart by rage and fear
Hold onto what brought you here
Don't let it go
Never let go

Turn your head up to the sky
Nothing down below
Don't let go

Ostatnio edytowany przez Marta_Evans (16-7-2008 16:21:45)


http://25.media.tumblr.com/01ccd8ac4826d24d51199d0d9254a788/tumblr_n3ehl3jyX21qa9gzso2_r1_250.gif

Offline

 

#2 11-11-2008 12:42:31

 Naborg

Gość z zewnątrz

8199935
Skąd: Ciechanów
Zarejestrowany: 9-8-2008
Posty: 50
Ulubiona piosenka Josha: In her eyes / Per te
Wiek: 18
Imię: Mariusz

Re: Piosenka "Never Let Go"

Marta ma rację. Razem to zrobimy najlepiej, więcej osób to więcej pomysłów. Na pewno rozgryziemy co miał Josh na myśli

Marto, ciekawy pomysł, ale wdaje mi się jednak, że chodzi o coś innego. Przynajmniej ja to tak rozumiem. Myślę że po prostu tych dwoje rozstało się, pokłóciło, obraziło się. Teraz właśnie próbują znów nawiązać kontakt, pogodzić się, odbudować to co było takie piękne a co zostało zniszczone z ich winy.

Torn apart - przetłumaczyłbym to dosadniej niż 'rozdzieleni', może zniszczeni byłoby lepsze (ale to i tak do końca mi nie pasuje, trudno się tłumaczy   )

The search for an answer is met with a darker day - Josh (powiedzmy że to on jest naszym podmiotem;) ) próbuje zrozumieć co się stało, dlaczego się rozstali,

But I'm reassured there's another way
(...)There is room for love again
        - Chce aby to wszystko wróciło, chce to naprawić chcę z nią znów być

Take a step and take my hand.
And don't let it go
                                       - Josh prosi o wybaczenie, aby 'podała mu dłoń', żeby znów   byli razem                                                       

No i tak samo mam problem z Turn your head up to the sky. Nothing down below but me.

Może.. może chce jej dać do zrozumienia, że zawsze będzie w jej pamięci, że nigdy go nie zapomni tak samo jak on zawsze będzie pamiętał o niej (Hold onto what brought you here) bez względu na to czy mu wybaczy czy nie.

Wątpię, że to dobrze zinterprtowałem ale uwielbiam dyskutować, czekam na wasze propozycje

Ostatnio edytowany przez Naborg (11-11-2008 12:47:37)


Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.

Offline

 

#3 29-8-2011 18:25:11

 CamillaB141

Powolny działacz

8645792
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 20-8-2011
Posty: 69
Ulubiona piosenka Josha: Voce Existe Em Mim / Awake
Wiek: 18
Imię: Kamila
WWW

Re: Piosenka "Never Let Go"

A ja po prawie trzech latach przerwy od ostatniego posta ( ) sądzę że w zwrocie 'Turn your head up to the sky. Nothing down below but me.' może chodzić o to że on daje jej do zrozumienia, żeby nie zwracała uwagi na to co inni myślą ( sprawy niejako przyziemne ), żeby patrzyła przed siebie, w przyszłość, żeby go kochała ( niebo - sfera duchowa )... może chodzi o to aby nie przejmowała się przeszłością ( ze zwrotu 'Face the truth to realize all that we could be' można wywnioskować, że ona nie wierzyła w istnienie tego związku, może przez ludzi dookoła niej, którzy powiedzmy mówili, że ich związek nie ma sensu, no a ona w to uwierzyła ), na dole, na ziemi, w przeszłości jest tylko on, tylko on ją naprawdę kochał, a wszyscy inni nią tylko manipulowali, musi o tym zapomnieć, z kolei on jest pewien, że mimo wszystko ona nie zapomni jego ( nothing down below but me ) ... i tylko on niejako zostanie z nią na zawsze, w przyszłości ( turn your head up to the sky )

Nie wiem... ja to tak rozumiem... może dziwnie wytłumaczyłam, ale ... wytłumaczyłam... chyba mam nadzieję że wiecie o co mi chodziło...


http://25.media.tumblr.com/tumblr_luxgmaxlSb1qacpflo1_500.gif

Offline

 

#4 29-8-2011 20:11:18

 Marta_Evans

Pogromczyni Wszelkich Tematów

8028271
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8-7-2008
Posty: 2797
Ulubiona piosenka Josha: Awake
Wiek: 32 lata
Imię: Marta
Od kiedy słucham Josha: 27.01.2007

Re: Piosenka "Never Let Go"

No, no... Podoba mi się Twoja interpretacja! Naprawdę nigdy nie byłam dobra w interpretacji wierszy... Na polskim zawsze gdy byłam zmuszona mówić, co myślę o danym utworze, polonistka robiła dziwną minę i zaczynała "no też tak może być, ale autorowi chodziło o bla bla bla...".

Do mnie trzeba jasno i na temat.


http://25.media.tumblr.com/01ccd8ac4826d24d51199d0d9254a788/tumblr_n3ehl3jyX21qa9gzso2_r1_250.gif

Offline

 

#5 31-8-2011 21:21:21

 fearless

Wstępna faza Grobanizmu

7684705
Skąd: Puławy
Zarejestrowany: 9-4-2011
Posty: 206
Wiek: 19
Imię: Jola

Re: Piosenka "Never Let Go"

Także się przychylę do interpretacji Kamili
Co do tego Turn your head up to the sky. Nothing down below but me. ja bym to chyba rozdzieliła na dwa odrębne zdania. Turn your head up to the sky. może oznaczać szukania opoki gdzieś w Niebie, ale i też prośbę o nabranie pewności siebie i kroczenie z głową do góry nawet przez najgorszy młyn. Za to Nothing down below but me. może być użyte jako zapewnienie, że kiedy ona się kompletnie załamie, przestanie wierzyć we wszystko w co wierzyła i zacznie spadać w ten 'dół' to niech wie, że nie jest on bez dna, bo na jego dnie będzie czekać Josh, który pomoże jej podnieść się na duchu, nawet jeśli zacznie go wyklinać, bić i mówić że go nienawidzi.
Powoli zaczynam dochodzić do zdania, że jest to o depresji jego ukochanej.
You don't have to close your eyes. There is room for love again, czyli nie musisz popełniać samobójstwa, żeby znowu osiągnąć szczęście, ponieważ możesz się oprzeć na miłości Josha.
Face the truth to realize czyli staw czoło prawdzie, to możliwe, bo ona może cię wyzwolić z tego mrocznego więzienia, jakim jest depresja.
The search for an answer is met with a darker day może ona czegoś poszukiwała, jakiejś odpowiedzi na to jak ma żyć. Nie znalazła jej, dlatego spotkała się z ciemnymi dniami bólu i smutku.
Torn apart by rage and fear jakby wściekłość i strach powoli oddalali ich od siebie, ale ona tego nie widzi, zaślepiona przez te emocje.
Hold onto what brought you here czyli chce, by trzymała się tego, co pozwoliło jej zostać tym, kim była przed załamaniem.

Ciężko rozgryźć artystę


http://img31.imageshack.us/img31/7563/iiwa000084.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora